Gradonačelnici Tuzle, Prijedora i Bijeljine – Jasmin Imamović, Milenko Đaković i Mićo Mićić, nisu imali programski dokument tokom izborne kampanje 2016. godine, dok je gradonačelnik Banjaluke, Igor Radojičić, u svom programu dao ukupno 106 obećanja. U narednom tekstu donosimo kratki pregled ispunjenih obećanja navedene četvorice gradonačelnika, prema finalnim rezultatima monitoringa koje je predstavio Istinomjer uoči početka izborne kampanje za ovogodišnje Lokalne izbore, 15. novembra.
Piše: Dalio Sijah, Istinomjer.ba
Iako građanima nije predstavio svoj zvanični program, Istinomjer je izdvojio i pratio 21 obećanje gradonačelnika Tuzle, Jasmina Imamovića. Obećanja su izdvojena iz nekoliko Imamovićevih medijskih istupa tokom kampanje. Od ovog broja obećanja ispunjena su dva, većim dijelom ispunjeno je 12 obećanja, dok su zabilježena i po tri djelimično ispunjena i manjim dijelom ispunjena. Imamović nije ispunio obećanje o izgradnji istočne tribine stadiona Tušanj u Tuzli. Radi se o projektu na kojem se počelo raditi, ali je njegova realizacija zaustavljena zbog visine procjenjene vrijednosti (13 miliona KM).
Kada je riječ o komunalnoj infrastrukturi tokom posljednjeg mandata Jasmina Imamovića, izgrađeni su pješački mostovi preko sjeverne saobraćajnice iz centralnog gradskog parka prema kompleksu Panonike, zatim preko južne gradske saobraćajnice u MZ Ši Selo, te kolsko-pješački most preko rijeke Soline u naselju Brđani, MZ Solina. Prema tvrdnji gradonačelnika Tuzle iznesenoj u julu 2020. godine, završetkom projekta izgradnje vodovodne mreže u Lipnici, 98 procenata stanovništva Grada Tuzla će biti pokriveno gradskom vodom.
Jasmin Imamović već je 19 godina na čelu Grada Tuzla, a više o njegovom učinku svakako možete čitati u okviru finalnih retultata monitoringa Istinomjera, prema kojima je Imamović bio na drugom mjestu ako bismo poredili procenat ispunjenosti datih obećanja po općinama, iza načelnika Općine Stari Grad Sarajevo, Ibrahima Hadžibajrića.
Fotografija: Istinomjer, ilustracija
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić, dao je ukupno 106 obećanja u svom predizbornom programu 2016. godine. Aktivnosti koje su značajne za ispunjenje ciljeva Radojičićevog predizbornog programa vršene su na 93 obećanja, od čega je većim dijelomi ispunjeno 16 obećanja, djelimično je ispunjeno 30 dok je manjim dijelom ispunjeno 26 obećanja. U potpunosti je ispunjeno 21 obećanje. Neispunjeno je ostalo devet obećanja, a tri su dobila ocjenu neutemeljeno. Pandemija COVID- 19, kako je saopćeno iz Gradske uprave Banja Luka, “zaustavila je ili usporila niz programa koji su na čekanju”, a rečeno je i da “najvjerovatnije, sve do kraja ove godine”, neće biti moguće realizovati pojedine projekte.
Realizacija projekta, “Banja Luka se gradi”, posljednje dvije godine bila je u fokusu rada gradske uprave. Naime, otvoreno je više javnih gradilišta, od kojih se polovina njih odnosi na nove velike projekte čija realizacija je započela u 2019. godini. U okviru investicionog ciklusa “Banja Luka se gradi”, počela je i intenzivnija realizacija nekih od predizbornih obećanja gradonačelnika Radojičića od kojih u nastavku izdvajamo neka. Izgradnja niza vodovoda na seoskom i prigradskom području, vrijedna oko osam miliona KM, počela je 2019. godine, a ovim planom je predviđeno da se, u naredne tri godine, voda dovede do 95 procenata domaćinstava na urbanom i ruralnom području. Realizacija projekta “Voda 2”, započela je 24. septembra ove godine. Vrijednost projekta, kako je saopćeno, je pet miliona evra, a predviđena je gradnja 50 kilometara novih vodovoda.
Manje ili neznatne aktivnosti na realizaciji obećanog u programu Igora Radojičića, Istinomjer je zabilježio kada je upitanju: održavanje online tribina, osnivanje “coworking prostora”, izrada “Master plana” za rijeku Vrbas, nove politike zapošljavanja, reorganizacija javnih preduzeća, rješavanje problema parking prostora i dr. Više o obećanjima Igora Radojičića, čitajte na Istinomjeru.
Fotografija: Istinomjer, ilustracija
Sa druge strane, gradonačelnici Prijedora i Bijeljine, Milenko Đaković i Mićo Mićić u kampanji 2016. godine nisu pred birače izašli sa zvaničnim programom, te je Istinomjer i u ovom slučaju njihova obećanja prikupljao iz snimaka i izvještaja sa predizbornih skupova i medija.
U slučaju Mićića interesantno je i to, što je on uoči početka kampanje za predstojeće izbore istupio iz SDS-a, te kao samostalni kandidat stupio u koaliciju sa SNSD-om. Međutim, učinak dugogodišnjeg prvog čovjeka Bijeljine u pogledu ispunjavanja obećanja koja je dao građanima, a koja je Istinomjer pratio, bio je dosta skroman. Od 30 obećanja, u potpunosti je ispunjeno njih četiri, dok su većim dijelom ispunjena dva obećanja. Do početka oktobra tekuće godine djelimično ispunjenih obećanja koje je Mićić dao bilo je deset, dok je jedno obećanje tek manjim dijelom ispunjeno. Najveći broj obećanja ostao je neispunjen, njih 13, a samo neka od njih su: produženje nasipa iza Vršana i Brezovog polja, uređenje Doma kulture u Ljeskovcu, izgradnja čitaonice u Donjim Zagonima, renoviranje Doma kulture u Donjoj Čađavici, izgradnja studentskog centra i sudentskih domova na prostoru kasarne, izgradnja biciklističke staze od Bijeljine do etno sela i nazad kroz Dvorove, i druga.
Među obećanjima koja su ispunjena već u prve dvije godine Mićićevog mandata su: dovođenje pitke vode u Modran, završetak izgradnje vrtića i škole u Ledincima, te završetak svlačionica i aktviranje fudbalskog kluba koje je ispunjeno u sklopu implementacije projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica u BiH”, gdje je u Mjesnoj zajednici „Vuk Karadžić“ u julu 2017. godine na upotrebu predan preuređeni društveni centar u objektu mjesne zajednice i svlačionica lokalnog fudbalskog kluba „Sloga Junajted“. O aktivnostima Miće Mićića u protekle četiri godine, također možete čitati na Istinomjeru.
Fotografija: Istinomjer, ilustracija
Na kraju, gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković, ostvario je najmanji procenat ispunjenosti obećanja od svih 12 čelnika lokalnih samouprava čiju realizaciju predizbornih obećanja je pratio Istinomjer, i to 13 procenata. Ni Đaković nije imao izborni program za kampanju 2016. godine. Od ukupno 31 obećanja, u toku proteklog mandata gradonačelnika Prijedora, jedno je ispunjeno, tri obećanja su ispunjena većim dijelom, te je 11 ocijenjeno kao djelimično ispunjeno. Rad na šest obećanja ispunjen je manjim dijelom, dok sedam obećanja nije ispunjeno. Bitno je naglasiti, da su i dva obećanja data u sklopu predizborne kampanje načelnika ocijenjena kao neutemeljena.
Gradska uprava Prijedora na čelu sa Đakovićem, četvrtu godinu mandata provela je nastavljajući radove započete u proteklim godinama madata. Tako je nastavljen rad na izgradnji dvorane na Urijama, istraživanja na Tomašičkim jezerima, a obećanje koje se odnosi na izgradnju Osnovne škole u Rasavcima u ovoj godini je i ispunjeno.
Neka od obećanja koja su ostala neispunjena u toku mandata Đakovića su: Izgradnja dvije nove ambulante porodične medicine, izgradnja auto-puta Banja Luka-Prijedor-Novi Grad kao i Prijedor-Kozarska Dubica itd, a više čitajte i na Istinomjeru.
Fotografija: Istinomjer, ilustracija
Ako se ovrnemo na monitoring u svih 12 općina, može se zaključiti da je tokom kampanje 2016. godine dat nešto veći broj (735) obećanja nego uoči Lokalnih izbora 2012. godine (659).
Međutim procenat ispunjenosti obećanja se razlikuje tek u promilima: 44 procenta (2016. godine) naspram 44.8 procenata (2020. godine), a evidentirana je velika razlika u broju datih obećanja, čak i među onim čelnicima lokalnih zajednica koji su na Lokalnim izborima 2016. godine nastupili sa izbornim programom. Veoma bitno je naglasiti i činjenicu da pojedini načelnici i gradonačelnici koji svoje funkcije obnašaju u više mandata, uopće nisu imali dostupne izborne programe prije četiri godine, a tome svjedoče primjeri navedeni u ovoj analizi.
Dalio Sijah je novinar i istraživač koji više godina radi za Istinomjer – prvu bh. fact-checking inicijativu koja se bavi ocjenom izjava domaćih političara, ali i analizom ispunjenosti predizbornih obećanja partija na vlasti u BiH. Nekoliko godina je i urednik portala Istinomjer.ba. Učestvuje i u drugim aktivnostima i projektima UG “Zašto ne”, uključujući i odnose sa javnošću.