Četvrti Osmomartovski marš Sloboda rađanju bio je dio regionalne akcije koja se odvijala na prostorima država bivše Jugoslavije. Ove godine ukazujemo na specifičnosti savremenog položaja žena sa naglaskom na porodilje, majke i žene sa invaliditetom.
Istraživanje koje je sprovedeno u okviru akcije Sloboda rađanju u kojem je učestvovalo 1700 žena iz Bosne i Hercegovine, a koje je provedeno u februaru ove godine pokazalo je da se 59% žena tokom porođaja u RS nije osjećalo sigurno i zaštićeno, u 84% slučajeva pratiocima, uglavnom očevima, nije bio dozvoljen ulazak u porođajnu salu, a 60% njih tvrdi da nije učestvovalo u odlukama o načinu porođaja. Uopšteno žene se osjećaju usamljeno i omalovažavano, tretiraju se kao mašine za rađanje umjesto da budu akterke u vlastitom porođaju.
Cilj ovoga marša bio je da se porodilišta pretvore u prijatelje svih majki!
U posebno teškom položaju su zene sa invaliditetom o čemu svjedoči, između ostalog i činjenica da u cijeloj BiH ne postoji ni jedan sto prilagođen za porođaj žena sa invaliditetom dok postoji samo jedan prilagođen za ginekološki pregled.
Vrijeme je da BiH krene u pravcu poboljšanja i ujednačvanja praksi zaštite reproduktivnih prava žena. Tražimo da se poveća ulaganje u bolničku infrastrukturu, u medicinsko osoblje i osavramenjavanje uslova u porodilištima.
Na kraju marša naša sugrađanka Danijela Majstorović je pročitala pjesmu „Kako je revolucija“ od Ane Bojer (Anne Boyer).
Marš su organizovali UG Oštra Nula sa grupom zainteresovanih građana/ki DRIP, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka, Centrom za mlade Kvart iz Prijedora, Mrežom za izgradnju mira i nezavisnim akterkama i akterima i iz Banjaluke.
Posebno hvala galeriji umjetnika Galerija koja se nalazi u ulici Gajeva 4. te pripadnicima Centra javne bezbjednosti Banja Luka.
Istorijska je činjenica da je tačno prije 45 godina 1970. godine fokus obeležavanja osmog marta bila takođe briga o porodiljama. Obilježavanje je organizovano kao akcija solidarnosti radnog naroda Jugoslavije sa ženama Bosanske Krajine. Cilj ove akcije je bilo prikupljanje sredstava za obnovu porodilišta u Banjaluci nakon zemrotljesa. Organizovane su solidarne akcije širom zemlje, a sredstva koja su bila namijenjena za kupovinu poklona usmerena su za obnovu porodilišta.
Ženska borba, zajednička borba!
Autorka: M.P.